/  Office   /  Współpraca artystyczna z Jackiem Koprowiczem

Współpraca artystyczna z Jackiem Koprowiczem

Robert Mainka i jego kolejna współpraca artystyczna. Ilustracje do książki Jacka Koprowicza pt. 3 scenariusze filmowe. Camele. Impresario. Topiel.

Trzy obrosłe już legendą historyczne wydarzenia i trzy scenariusze,  które dzieją się między wersami historii. Ostatnie dni Ewy Braun,  śmierć Chopina, tragedia łódzkich harcerek na jeziorze Gardno.  Jacek Koprowicz wychodzi od faktów, od precyzyjnych rekonstrukcji ludzkich losów, i tworzy z nich intrygujące, nieomal mityczne opowieści. Teksty zebrane w tym tomie łączy balansowanie na granicy twardych konkretów i metafizyki, a historyczna dociekliwość zostaje w nich przyprawiona nieco cierpkim humorem.

Na okładce książki Pszczoła Europejska z serii Beemaster. W środku 3 ilustracje, po jednej do każdego scenariusza. 

Camele. Opowiada historię o Ewie Braun. W oddali widzimy detale oraz motywy, które zostały zaczerpnięte z tekstu scenariusza m.in takie jak rejsowy statek, czy latarnia.

Impresario. Portret jednego z bohaterów scenariusza. Tajemnicza postać właściciela zakładu pogrzebowego, ujęta została na minimalistycznej przestrzeni. 

Topiel. Matka Boska z odciętymi rękoma i bagno to kolejne motywy zaczerpnięte ze scenariusza Jacka Koprowicza.

Jacek Koprowicz (ur. 1947) reżyser filmowy, teatralny, scenarzysta, wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej. Wyreżyserował i napisał scenariusz min. do filmów Przeznaczenie (1985), jednej z ciekawszych filmowych biografii Kazimierza Przerwy Tetmajera i Medium (1985), uznawanego za jeden z najlepszych polskich horrorów. Katastrofa, o której opowiada w scenariuszu Topiel, stała się także kanwą jego powieści Otchłań (2020).

Comments

  • reply

    Simon

    27 października, 2020

    Fajne!

Post a Comment